Ruské panenky aneb od matrjošky k panenkám BJD

1. února 2015 v 14:27 |  Panenky
Dnes vám představím ruské panenky, které mám ve své sbírce.

Začnu matrjoškami - při vyslovení tohoto názvu se každé z vás určitě vybaví dřevěná sada panenek, která je složená od nejmenší figurky (ta není rozkládací) k té největší. Znáte historii vzniku této ruské panenky? Ne? Já se pokusím ji trochu přiblížit. (Zdroj opět Wikipedie).
Matrjoška je určitě nejznámější ruskou panenkou. Je to tradiční soustružená dutá panenka, která se skládá od nejmenší panenky k té největší. První matrjoška byla vyrobena v 90.letech 19.století. Jejím předobrazem prý byla figurka plešatého budhistického mnicha, zvaná fukurama. Ta byla rozložitelná a ta měla v sobě další figurky mnicha z mladších let. Nápadu se ujala ruská kupecká rodina a začala vyrábět panenku matrjošku. Název je zdrobnělinou ruského jména Matrjona, jehož základem je latinské mater - matka. Panenka se stala symbolem mateřství a plodnosti. Matrjošky se stále vyrábí a v současné době jsou žádaným turistickým artiklem. Mají tváře politiků, sportovců, ruských i amerických prezidentů.


To je moje matrjoška, nevím jestli ta největší patří k celé sadě, protože je trochu jinak malovaná, ale takto jsem ji koupila. S ní je na fotografii ruská plechová panenka na klíček a měla by jezdit, má zezdola kolečka. Klíček bohužel nemám a tak nevím, jestli je panenka funkční.


Dalšími panenkami z bývalého Sovětského svazu jsou plastové panenky. Určitě je také znáte, v současnosti se hodně objevují na Aukru.


U těch krajních panenek si nejsem jistá, že jsou ruské. Na zádech nemají značení. Pokud budete někdo znát původ těch dvou panenek, budu moc ráda, když se mi ho napíšete.


Tyto dvě panenky bohužel nejsou moje, ale jedna v oranžových šatech je u manželových rodičů a tak třeba časem budu mít i tuto porcelánovou panenku. Panenka je zavěšena a houpe se.


Zde je vidět z čeho se skládá.


Na internetu jsem našla fotografii dalších panenek z Ruska. My jsme ji doma také měli a říkali jsme jí cinkáček, panenka se kývá do stran a přitom cinká. V Jihlavě dokonce býval obchod tzv. Ruská kniha, kde kromě knih tyto panenky a jiné hračky ze Sovětského svazu prodávaly. Ta moje se mi bohužel nedochovala.

V současné době je v Rusku a dalších zemích bývalého Sovětského svazu mnoho šikovných tvůrců panenek, ať jsou to panenky textilní - šité,pletené, háčkované a dále plstěné panenky. Zde bych vás chtěla upozornit na úžasné panenky http://teplenkaya.livejournal.com/, jsou to něžné plstěné panenky Iriny Andreevy. Určitě se podívejte, stojí to za to.

Další autorkou nádherných panenek je Marina Bychkova. Pochází ze Sibiře, kde žila do svých 14 let. Potom se její rodina přestěhovala do Kanady. Marina o sobě píše na Facebooku proč začala panenky tvořit. Prvním impulzem bylo zklamání z průměrnosti a nenápaditosti průmyslově vyráběných panenek. Marina začala vyrábět panenky, nejprve z papíru, pak začala panenky šít. Papírové kloubové panenky dokonce prodávala ve škole spolužákům. Pro kariéru výtvarnice panenek se rozhodla až při studiu umění a designu. Je autorkou nádherných porcelánových panenek BJD, které sama i obléká. Jsou to krásné a křehké, řekla bych snové, panenky. Zde je odkaz na její stránky http://www.enchanteddoll.com/. Někdo její panenky určitě znáte a dáte mi za pravdu, že stojí za to je vidět.
Tvůrců panenek z bývalého Sovětského svazu je mnoho, chtěla jsem představit alespoň tyto dvě autorky.
Přeji vám krásný zbytek neděle.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nikky Nikky | E-mail | Web | 1. února 2015 v 14:38 | Reagovat

Jéjo :-) Matrjošku mal môj starký a tiež bola tá najväčšia inak pomaľovaná, to si pamätám :-) A tiež som mala takého šaška, čo sa tak húpal, keď som bola malá. Krásne bábiky si nám predstavila. Veľmi sa mi páčila história. Krásny článok!

2 Šárka Šárka | 1. února 2015 v 16:08 | Reagovat

Ahoj Růženko! :-)
Je to moc krásné povídání - děkuji! :-)
Musím říci, že Matrjošku u nás měla moje sestřenice a já, když jsem byla mála, jsem si s nimi moc ráda hrávala. A pamatuji se, že nejraději jsem měla tu maličkou. :-) Ta tvá je krásná! :-) A hned vedle ní ta plechová je fantastická! :-)
Hned ty pod nimi jsou také úžasné, zejména ta vlevo. :-)
Ty porcelánové mě dostaly! Jsou nádherné! :-)
No a na poslední fotce si vybavuje, že jsme měli tu velkou na pravé straně! Co jsme si s ní vyhráli! :-) Byla u babičky a pokaždé, když jsme k babičce přišli, tak jsem si jí hned brala na hraní! :-D

Koukla jsem na odkazy a musím říci, že obě dvě umělkyně jsou velmi šikovné! Mě spadla brada! Panenky jsou excelentní! :-)
Růženko měj se moc hezky. :-)

3 Růža Růža | 1. února 2015 v 21:37 | Reagovat

[1]:My jsme měli tu velkou cinkací panenku a byla červená. Taky jsem si s ní hrávala, už je to bohužel tak dávno.

[2]: Šárko, také moc ráda vzpomínám na hračky z dětství, bohužel žádné nemám a dnes mě to moc mrzí, hlavně, že nemám žádnou panenku, kterou jsem měla jako malá.

4 Blanka Blanka | E-mail | Web | 4. února 2015 v 14:13 | Reagovat

Matrjošky jsem doma měli samozřejmě taky, ale nakonec padly za oběť mé neteře. Měla jsem je moc ráda, celkově se mi vždy hrozně líbily ruské pohlednice atd. Je prima, si na to zase někdy vzpomenout.
Mám moc ráda Tvé články o různých panenkách, já osobně si doma hraji jen s feškami od IT a to ještě jenom s FR2, což ale neznamená, že se ráda nekouknu na ty ostatní, je prima, že každý máme radši něco jiného a díky tomu, jsou naše blogy tak rozmanité:-)

5 Růža Růža | 5. února 2015 v 18:17 | Reagovat

[4]: Blanko děkuji, jsem moc ráda, že se ti mé článečky líbí. Já se zase chodím kochat tvými panenkami a krásnými fotografiemi, ty vždy mají nádhernou atmosféru, já to tak neumím zachytit. K Nikky se zase chodím dívat na Barbie.

6 iva holá iva holá | E-mail | 6. července 2015 v 22:53 | Reagovat

Dobrý den,

nevíte, prosím, kde by se dala dnes získat ruská panenka "cinkáček" (houpe se na svém těžišti a cinká).

Děkuji

Iva

7 marika marika | E-mail | 23. února 2016 v 15:38 | Reagovat

Tie dve bábiky sú z bývalého suvenírové bábiky ESTÓNSKA - vyrábala ich firma SALVO

8 marika marika | E-mail | 23. února 2016 v 15:40 | Reagovat

sú to suvenírové bábiky z bývalého ESTONSKA- od firmy SALVO - aj ja mám dve
marika

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama